O nás

Cykloklub v Kněžicích byl založen v dubnu 2006 v čele s předsedou Františkem Nechvátalem, hlavním iniciátorem jeho vzniku.

Zakládající členové: František Nechvátal, Jiří Zelený, Petr Doležal, Marta Křížová, František Zelený.
Členové: Jiřina Zelená, Jaroslav Doležal, Milan Nechvátal, Kamila Zelená, Petr Fortelný, Stanislav Nechvátal, Jan Fous,Tomáš Tůma, Vladimír Čejka, David Sobotka, František Boudný, Dušan Vlček a další.

Klub vznikl pro potřeby těch cyklistů, kterým už nestačí turistický styl jízdy, a kteří preferují jízdu rychlou, místy i nebezpečnou a mají soutěživého ducha. Činnost klubu je tedy zaměřena především na účast v cyklistických závodech horských kol, ale i silničních. Našim cyklistům není cizí ani triatlonový sport a vytrvalostní běh. Členem klubu však nemusí být vždy jen vrcholový sportovec. Každý, kdo má cyklistiku rád a chce být u toho, když jeho tým bojuje o medaile, každý přítel cyklistického sportu je vítán.

Cykloklub Kněžice pořádá „tradiční ročník triatlonového víkendu“.
Jedná se o dvoudenní silniční a terénní závod, který vznikl soutěživostí rodin Zelených. Bratři Jiří     a František pořádali pro své rodinné příslušníky triatlonové závody již od roku 1998. Takzvaný „pouťový triatlon rodiny Zelených“. Ale v roce 2005 se hlavní pořadatel Jiří Zelený a triatlonista František Nechvátal shodli na tom, že bude dobré, když tento závod uspořádají pro širokou veřejnost ve spolupráci s místní organizací TJ SOKOL.
Od roku 2007 převzal pochodeň pořádání tohoto triatlonového víkendu CK Kněžice. O tom, že triatlonový víkend má budoucnost, přesvědčila pořadatele skvělá účast závodníků z celé republiky, kteří hodnotili závod kladně.

Druhým důležitým závodem, který CK Kněžice pořádá od svého vzniku je závod: „Ježek Pells bike maraton,“ který si již našel svoje příznivce.
Pořádání těchto závodů vyžaduje velké úsilí nejen členů klubu, ale i dobrovolných nadšenců. Často stojí v cestě i v nevlídném počasí. Díky přízni sponzorů a ochotě mnoha nadšených spoluobčanů je však vždy o závodníky dobře postaráno.

Naši cyklisté absolvují během roku celou řadu závodů a sklízejí nemalé úspěchy. Jedním za všechny je umístění v „Poháru GALAXY SÉRIE 2009″, kterého se zúčastnily desítky družstev. Cykloklub Kněžice se umístnil na vynikajícím 2. místě hned za favoritem soutěže „GS Jistebnice A“ a náš závodník Tomáš Tůma v kategorii 40-50 let dosáhl na 1. místo.
Závodníci František Nechvátal a Stanislav Nechvátal se v kategorii 50-60 let podělili o hezké 4. a 5. místo. Jedná se o sérii závodů, ve kterých členové družstev získávají body. Není to tedy jen jeden vyhraný závod, ale je to důkaz dobré kondice našich cyklistů v období od května do září.

Činnost cykloklubu v roce 2013

Na zahájení letošní cyklistické sezóny se v dubnu naši členové zúčastnili štafetového závodu okolo Zudova vrchu v Lovětíně, sestavili jsme dvě družstva. Družstvo A skončilo na 6. místě. Následující týden se čtyři naši členové zúčastnili týdenního soustředění na ostrově Mallorca za přispění firmy MCF.cz Slušovice, která nám zajistila ubytování a výborné podmínky k tréninku. Úkol najet 1000 km se všem podařilo splnit. Průměrně jsme denně ujeli okolo 150 kilometrů po cestách a cyklostezkách ostrova, nevynechali jsme ani horské výstupy do tisíce metrů nad mořem s nádhernými výhledy na moře a okolní krajinu.

Navštívili jsme mnoho měst okolo pobřeží i ve vnitrozemí včetně hlavního města Palma Mallorca. Sedm dní uběhlo jako voda a my jsme se ani nestačili opálit a vykoupat se v místním moři. To asi necháme na příště.

Tréninkový kemp se vyplatil. Na výkonu účastníků to bylo znát při cyklistických závodech již o 14 dní později v Jihlavě na tzv. „dvacetičtyřhodinovce“ v terénu s převýšením 150 metrů na jeden okruh, na kterém startovalo pět našich členů (František Nechvátal jel sólo závod s 33 ujetými okruhy a s velkým náskokem skončil na 1. místě ve své kategorii). Vytvořil nový rekord Československého seriálu „dvacetičtyřhodinovek“ výkonem 315 km. Ve dvojici startoval Ladislav Čejka s Tomášem Tůmou a na šestihodinovku se vydal náš nejmladší závodník, junior Filip Hakl. Všichni odjížděli z Jihlavy s medailemi jako vítězové svých kategorií, Standa Nechvátal posílil čtyřčlenné družstvo Růžené, patřilo mu 2. místo.

V následujícím týdnu jsme již tradičně závodili na domácí trati Ježek Pells bike maraton. Ve velmi dobře obsazeném závodě bodoval Tomáš Tůma ziskem 2. místa. V polovině června se František Nechvátal zúčastnil silničního závodu Zlaté kolo Vysočiny a opět stanul na 1. místě. O týden později však neobhájil loňské vítězství v trojzávodě v Jedovnici, kde účastníci podstupují test tří závodů v jeden den. Zde skončil v horském triatlonu na 2. místě. V následujícím čtyřicetikilometrovém maratonu na svém kole strhal řetěz a bylo z toho 8. místo. Začátek července, triatlonový víkend, krásné počasí a skvělá účast závodníku jen podtrhla zvyšující se oblibu tohoto kněžického dvoudenního závodu. V sobotu stanul na 3. stupni vítězů František Nechvátal, ale jeho silnou disciplínou byl však o den později terénní triatlon, což potvrdil 1. místem. Ladislav Čejka obsadil 2. místo. Další soutěže triatlonu s úspěchem obsazovali Jiří Zelený, František Nechvátal a Vladimír Čejka. V Lesonicích stanuli všichni na stupních vítězů, Franta první, Jirka třetí a Láďa ve své kategorii první. Poslední triatlonovou zkouškou byl pro Láďu a Frantu terénní triatlon v Melichově. Po 500 metrech plavání, 40 kilometrech na horském kole, 9 kilometrech běhu terénem v silné konkurenci skončil Láďa na 3. místě a František 1. místě.

V září jsme již tradičně závodili na horských kolech. Nejlépe dopadl v Landštejně Láďa Čejka s Tomášem Tůmou, kde obsadili 1. místo, František Nechvátal pak 2. místo. Na poslední a opět úspěšný závod jsme se vydali do Jemnice. Tam bodovali v kategorii nad 50t let František Nechvátal na 2. místě, Jan Fous na 3. V současné době už připravujeme závody na příští sezónu a to opět Ježek Pells bike maraton 25. května 2013 a triatlonový víkend v 1. týdnu v červenci. V zimních měsících se budeme připravovat především na běžkách. Vrcholem přípravy bude dubnové desetidenní soustředění na Mallorce. Rádi uvítáme další zájemce o členství v našem klubu, především z řad mládeže.

Cykloklub Kněžice děkuje všem sponzorům, kteří svými dary umožnili ocenit úspěšné závodníky. Poděkování patří také všem pořadatelům, kteří nám pomohli s uspořádáním všech závodů.

František Nechvátal, předseda klubu.


Existence cykloklubu zviditelňuje jméno naší obce v tom správném světle, podporuje mladé sportovce a obohacuje sportovní život v naší obci.